Noc Muzeów na Politechnice Warszawskiej

Politechnika Warszawska dołącza do programu Nocy Muzeów w Warszawie. 20 maja 2017 roku będziecie mogli zwiedzić PW z przewodnikiem, obejrzeć specjalne wystawy czy wziąć udział w wyjątkowych wykładach.

To już 14. Noc Muzeów w Warszawie. Politechnika Warszawska kryje wiele tajemnic, część z nich zdradzimy Wam podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Udział we wszystkich atrakcjach jest oczywiście darmowy. Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku, gdzie będziemy na bieżąco podawać więcej informacji.

Co czeka na Was tego dnia na Politechnice Warszawskiej?

WYDARZENIA CENTRALNE

1. Zwiedzanie Politechniki Warszawskiej z przewodnikiem
Godzina: 17.30 oraz 20.00
Miejsce: zbiórka przed Gmachem Głównym PW, Plac Politechniki 1

2. Zwiedzanie Muzeum Politechniki Warszawskiej
Godzina: wolny dostęp od godz. 17.00
Miejsce: ul. Nowowiejska 24 (Gmach Aerodynamiki) oraz Gmach Główny, Plac Politechniki 1

Wystawy:

• "Dzieje Politechniki Warszawskiej"
  • "Jan Czochralski - działalność na niwie nauki"
  • "Kolekcja suwaków logarytmicznych"
  • "Historia Fizyki na Politechnice Warszawskiej"
  • "Nauka w dawnych księgach"

dodatkowo możliwość zapoznania z historią Politechniki Warszawskiej

WYDARZENIA WYDZIAŁOWE

1. Wydział Architektury
Godzina: 19.00-02.00
Miejsce: budynek Wydziału Architektury, ul. Koszykowa 55

Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z tym, co już od początku studiów stanowi sedno pracy architekta - z jego warsztatem. Warsztatem, czyli miejscem, w którym rodzą się pierwsze idee i szkice projektów, gdzie z inżynierską precyzją sklejane są niezliczone makiety i mozolnie wymiarowane są kolejne rysunki techniczne. Pracownią, w której toczone są burzliwe dyskusje i – w nielicznych i wspominanych z rozrzewnieniem chwilach – dobijane targi z inwestorem. Ale także z warsztatem, zbiorem umiejętności i doświadczeń, które adepci architektury prędzej czy później muszą posiąść, jeśli nie za murami uczelni, to w biurach projektowych i na placach budowy.

Uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli obrać jedną z kilku ścieżek zwiedzania ekspozycji: podążającą za postępami studentów - od pierwszych prac rysunkowych opatrzonych legendarnym monogramem NZ - niezaliczone - po najwspanialsze i najbardziej skomplikowane projekty; czy ukazującą kolejne etapy rozwoju metod i narzędzi projektowych – począwszy od prehistorycznego kreślenia patykiem w piasku, a skończywszy na wirtualnych modelach i definiowaniu budynków setkami linijek kodu komputerowego.

Wydarzenie składać się będzie z kilkunastu części – przyjmujących formę interaktywnych instalacji i przestrzennych warsztatów. Tak jak w poprzednich latach, każdy element wystawy zaprojektowany zostanie tak, by stanowić atrakcję dla wszystkich odbiorców, niezależnie od ich wieku i znajomości tematu. Noc Muzeów będzie doskonałą okazją nie tylko do poznania zawodu architekta i przygotowujących do niego studiów od kuchni, ale także do zwiedzenia tajemniczych zakamarków pamiętającego jeszcze czasy carskie gmachu przy ul. Koszykowej 55.

2. Wydział Chemiczny
Godzina: 17.00-23.00
Miejsce: budynek Wydziału Chemicznego, ul. Noakowskiego 3
(wejście do budynku od strony kampusu PW, wejście od ul. Noakowskiego będzie zamknięte)

Wystawa krystalografii i pamiątek metody prof. Czochralskiego, sala 339

Od godz. 17.00:

• Koło Naukowe Biotechnologów "Herbion" prezentować będzie pokazy: kuchnia molekularna („kawior”, makaron, lody z ciekłego azotu, napoje gazowane z suchym lodem).
  • Chemiczne Koło Naukowe Flogiston przygotuje program z różnymi doświadczeniami: proste reakcje redoks, kompleksowanie, chromatografia bibułowa, dla najmłodszych stanowisko z prostymi rysunkami do kolorowania, dodatkowo o pełnej godzinie mini pokaz trwający 15 min.

Około godz. 22.00: duży pokaż chemiczny trwający 45 min. z efektami świetlnymi na zewnątrz, miejsce: plac przed Gmachem Technologii Chemicznej.

3. Wydział Geodezji i Kartografii
Godzina: 17.00-24.00
Miejsce: Gmach Główny PW, pl. Politechniki 1

Program:

• godz. 18.00-19.30, sala 41, wykład popularnonaukowy, dr hab. inż. Ryszard Szpunar "Współczesne techniki pomiarowe w geodezji"
  • godz. 20.00-21.30, sala 41, wykład popularnonaukowy, dr hab. inż. Michał Kruczyk "Jak człowiek przez wieki postrzegał miejsce Ziemi we Wszechświecie"
  • godz. 22.00-23.30, sala 41, wykład popularnonaukowy, dr inż. Janina Zaczek-Peplinska "Zapory wodne - katastrofy, które wstrząsają światem"
  • godz. 17.00-24.00, przed Małą Aulą oraz na krużgankach II piętra, wystawa "Od pomiaru do mapy":
    • Historyczne i nowoczesne instrumenty geodezyjne - spróbuj sam, wykonaj pomiar!, dr inż. Tomasz Olszak, mgr inż. Miłosz Gnat, mgr inż. Mariusz Pasik
    •  Zobrazowania powierzchni terenu - mapy, zdjęcia, plany ..., dr inż. Magdalena Karabin-Zych, dr inż. Michał Kowalczyk, mgr inż. Jakub Markiewicz

4. Wydział Transportu
Godziny: 17.00-19.00