Ławka z historią - trzecia edycja i podsumowanie projektu

Wszystkie ławki zlokalizowane przy fontannie na naszym Kampusie Centralnym zyskały swoich patronów. Tym samym zakończyliśmy trzyletni projekt, realizowany w ramach programu Niepodległa.

Przedsięwzięcie od 2018 roku towarzyszy obchodom Święta Politechniki Warszawskiej. 

W ramach projektu do ławek na Kampusie Centralnym PW zostały przytwierdzone specjalne tabliczki z krótkimi biogramami patronów - osób związanych z naszą Uczelnią, zasłużonych dla niej, rozsławiających jej imię w kraju i na świecie. Można się ten sposób dowiedzieć o najważniejszych osiągnięciach każdej z postaci oraz poznać (lub przypomnieć sobie) zasłużone dla Polski i Politechniki Warszawskiej osoby. 

Jesteśmy inicjatorami i realizatorami projektu. Zajmowaliśmy się przygotowaniem propozycji patronów i ich biogramów, wyłonieniem wykonawcy tabliczek, formalnościami finansowymi i organizacyjnymi związanymi z przytwierdzeniem tabliczek do ławek. 

Wszystkie tabliczki zaprojektowała Katarzyna Golińska, która w naszym Biurze odpowiada m.in. za tworzenie grafik i wizualizacji materiałów promocyjnych.

Przy wyborze patronów ściśle współpracowaliśmy z prof. dr. hab. inż. Mirosławem Naderem, w kadencji 2016-2020 Pełnomocnikiem Rektora ds. dziedzictwa PW.

W tym roku do grona patronów ławek dołączyli:

  • Joanna Chmielewska, właśc. Irena Kuhn (1932-2013) – pisarka, autorka powieści sensacyjnych i kryminalnych oraz książek dla dzieci i młodzieży, m.in. "Lesio", "Klin", "Nawiedzony dom". Pracowała m.in. w Samodzielnej Pracowni Architektoniczno-Budowlanej "Blok", w Energoprojekcie, w Biurze Projektów "Stolica". Brała udział w budowie Domu Chłopa. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.
  • Stefan Kuryłowicz (1949-2011) – architekt, autor projektów budynków handlowych, biurowych, przemysłowych, mieszkalnych i osiedli, m.in. stacji Metra Warszawskiego – Dworzec Gdański, osiedla zamkniętego Marina Mokotów, biurowców PLL LOT, Prosta Tower i Wola Center, Stadionu Miejskiego w Białymstoku. Absolwent i profesor Politechniki Warszawskiej.
  • Maciej Władysław Grabski (1934-2016) – współtwórca inżynierii materiałowej w Polsce. Autor licznych prac z zakresu nauki o materiałach, głównie defektów sieci krystalicznej i ich wpływu na własność metali. Członek korespondent PAN, członek Komitetu Badań Naukowych i Zespołu ds. Etyki w Nauce przy Ministerstwie Nauki. Wieloletni Prezes na Rzecz Nauki Polskiej. Profesor Politechniki Warszawskiej, doktor honoris causa PW i AGH.
  • Andrzej Pszenicki (1869-1941) – polski inżynier budowlany i konstruktor. Autor konstrukcji mostów i innych budowli stalowych w Rosji, Estonii i Polsce, m.in. Mostu Pałacowego w Petersburgum Dworca Głównego w Warszawie i mostu kolejowo-drogowego w Płocku. Autor cenionych podręczników. Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej, Rektor i Prorektor Politechniki Warszawskiej.
  • Jan Podoski (1904-1998) – specjalista z zakresu trakcji elektrycznej, zasłużony dla elektryfikacji komunikacji miejskiej w Warszawie. Inicjator budowy metra w Warszawie. Ekspert ONZ. Uczestnik II wojny światowej. Absolwent i profesor Politechniki Warszawskiej, dziekan Wydziału Elektrycznego, doktor honoris causa Politechniki Warszawskiej.
  • Jerzy Sołtan (1913-2005) – architekt i teoretyk architektury, współpracownik Le Corbusiera. Współprojektant m.in. kompleksu sportowego Warszawianka, wnętrza dworca Warszawa Śródmieście i pawilonu polskiego na Wystawie Światowej w Brukseli. Profesor i dziekan Wydziału Architektury Harvard University, absolwent i doktor honoris causa Politechniki Warszawskiej.

Film z wizualizacjami wszystkich tabliczek

Ławka z historią (2018)

Ławka z historią (2019)